Gdy na dworze robi się coraz chłodniej, zamiast w zimowe krajobrazy, często decydujemy się wybrać na rodzinny urlop do ciepłych krajów. Niestety z wypoczynku wracamy nie tylko z miłymi wspomnieniami, ale często także z infekcjami miejsc intymnych. Z racji tego, że problem może szybko się zaostrzać i bywa bardzo dokuczliwy, warto działać jak najszybciej.
Przyczyny problemów intymnych
Podczas urlopu lub tuż po urlopie, często borykamy się z infekcjami okolic intymnych. Przyczyniają się do nich nie tylko kąpiele w basenie, jacuzzi, ale także urazy, zranienia okolic intymnych, otarcia naskórka, odparzenia skóry. Niektóre infekcje mogą być także przenoszone drogą płciową, zwłaszcza jeśli nie była stosowana odpowiednia koncepcja barierowa.
Problemy intymne zdarzają się także często naszym dzieciom, zwłaszcza dziewczynkom, z uwagi na małe stężenia hormonów płciowych i bardzo delikatny nabłonek pochwy. Dziecięce narządy płciowe są bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych np. środki do oczyszczania wody stosowane w basenach. Ciepłe jacuzzi, które tak uwielbiają nasze pociechy, stanowi niestety idealne środowisko do rozwoju bakterii. Ryzyko zakażenia jest także wysokie u kobiet, u których zaburzona jest flora bakteryjna pochwy.
Spadek pH a ryzyko infekcji
Skala pH to przedział od 0 do 14. Najbardziej kwaśny roztwór oznaczony jest liczbą 0, a roztwór najbardziej zasadowy liczbą 14. Odpowiednie pH pochwy powinno posiadać charakter kwasowy, co więcej dla kobiet w wieku rozrodczym, wartości powinny wynosić od 3,8 do 4,5.
Właściwe pH zapewnia działanie bakteriobójcze. Zabezpiecza przed namnażaniem się drobnoustrojów patologicznych i rozwojem dokuczliwych infekcji.
Leczenie zawsze jest czasochłonne i wymaga większych nakładów finansowych. Dlatego w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, nie powinniśmy zapominać o profilaktyce. W utrzymaniu prawidłowego pH pochwy pomoże kilka podstawowych zasad:
- Przestrzeganie prawidłowej diety, unikanie cukrów prostych. Włączanie do codziennego jadłospisu produktów kiszonych (np. rzodkiewka, ogórki, kapusta), czy fermentowanych (np. kefiry, kombucza), które działają jak naturalny prebiotyk.
- Stosowanie odpowiednich środków do higieny intymnej.
- Unikanie obcisłej, nieprzewiewnej bielizny z materiałów syntetycznych.
- Ograniczanie bezpośredniego kontaktu miejsc intymnych z powierzchniami, które mogą być zanieczyszczone np. ławki w saunach czy łaźniach.
- Rezygnacja z jacuzzi.
- W przypadku skaleczenia, podrażnienia miejsc intymnych lub wystąpienia pierwszych symptomów zapalenia, stosowanie przez kilka dni preparatu antyseptycznego z oktenidyną i fenoksyetanolem.
Objawy infekcji intymnych
Bardzo częstym problemem są infekcje wywołane przez drożdżaki i grzyby z rodzaju Candida. Zakażenie drożdżakowe pochwy może objawiać się tzw. serowatymi upławami, świądem oraz pieczeniem. Skóra jest zwykle zaczerwieniona, pojawiają się pęknięcia błony śluzowej pochwy i warg sromowych. Zdarza się, że tego typu zakażenia nawracają, co bywa bardzo uciążliwe.
Zakażenia, których przyczyną są grzyby z rodzaju Candida mogą dodatkowo powodować dolegliwości nie tylko u pań, ale także u panów. Zapalenie żołędzi i napletka to bardzo dokuczliwym problemem, powodujący świąd i pieczenie podczas oddawania moczu.
Za infekcje układu moczowo-płciowego mogą być również odpowiedzialne bakterie np. Chlamydium i Mycoplasma. Zakażenie Chlamydią może powodować zapalenie szyjki macicy u kobiet oraz cewki moczowej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W przypadku kobiet infekcja jest niebezpieczna, gdyż bakterie Chlamydium mogą przenikać do dróg rodnych, a to może stanowić ryzyko dla nienarodzonego dziecka. Objawami zakażenia bakterią Chlamydii może być m.in.:
- zwiększona potrzeba oddawania moczu, któremu często towarzyszy ból;
- wydzielina z cewki moczowej.
Do zakażenia bakterią Mycoplasma dochodzi poprzez stosunki seksualne, gdy nie jest stosowana metoda barierowa np. prezerwatywy. Bakteria jest bardzo zdradliwa i zakażenie często nie powoduje żadnych objawów. To bardzo utrudnia diagnostykę, leczenie, a także gromadzenie danych statystycznych.
Na skutek tego zakażenia może dojść do:
- zapalenia cewki moczowej u mężczyzn,
- zapalenia szyjki macicy i narządów miednicy u kobiet,
- zapalenia pochwy.
Niekiedy dochodzi także do rozwoju ropni jajników i jajowodów, co może być bardzo niebezpieczne dla kobiet ciężarnych.
Infekcja wywołana przez bakterie z rodziny Mycoplasma może powodować także ból podczas oddawania moczu czy dyskomfort podczas stosunku. Zaniepokoić powinien także wyciek ropny czy śluzowy z cewki moczowej.
Szybka odpowiedź na problem
Dobrze jeszcze przed urlopem nabyć w aptece odpowiednie preparaty i zabrać je w apteczce podróżnej na wyjazd. Warto pamiętać o leku do odkażania o szerokimi zastosowaniu. Produkt leczniczy z oktenidyną i fenoksyetanolem można stosować do wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych czyli również na miejsca intymne: odbyt, srom czy żołędź prącia. Przykładowo lek Oktaseptal działa również na bakterie, wirusy i grzyby. Efekt działania oktenidyny utrzymuje się przez ok. 1 godzinę, dodatkowo oktenidyna działa szybko bo już po 1 minucie. Z uwagi na to, że zastosowań oktenidyny jest naprawdę wiele, warto zadbać aby produkt znalazł się zawsze pod ręką w apteczce medycznej.
W trakcie urlopu ale i po przyjeździe z wypoczynku, może przydać się każdemu w rodzinie. Oczywiście jeśli problemy okolic intymnych przedłużają się, należy zasięgnąć porady lekarza. Przy pierwszych objawach możemy jednak z powodzeniem sami zastosować antyseptyk.