Oktaseptal® to lek OTC (wydawany bez recepty), który w swoim składzie zawiera dwie substancje czynne:

  • oktenidyny dichlorowodorek (Octenidini dihydrochloridum)
  • fenoksyetanol (Phenoxyethanolum)

Właściwości oktenidyny

Oktenidyna (dichlorowodorek oktenidyny) jest środkiem odkażającym (antyseptycznym) nowej generacji, skutecznym w niszczeniu:

  • bakterii (w tym bardzo opornych bakterii – MRSA, Chlamydia i Mycoplasma),
  • grzybów i pierwotniaków (także rzęsistka Trichomonas),
  • wirusów (m.in. Herpex simplex, wirusa zapalenia wątroby typu B oraz wirusa HIV).

Mechanizm działania oktenidyny polega na uszkadzaniu błony i ściany komórkowej drobnoustrojów, w wyniku czego dochodzi do śmierci komórki.

Niewątpliwą zaletą oktenidyny jest to, że nie jest cytotoksyczna. Nie uszkadza więc zdrowych komórek w miejscu odkażania. To dlatego stosowanie oktenidyny w miejscu zranienia nie powoduje dodatkowych dolegliwości bólowych i zaburzeń procesu gojenia.

Właściwości fenoksyetanolu

Związek ten jest doskonale znanym i skutecznym środkiem zwalczającym bakterie Gram+ i Gram-. Co ciekawe – wykazuje również działanie znieczulające (bardzo szybko po aplikacji – w 60 sekund).

Fenoksyetanol ma niski potencjał alergizujący i jest zgodny z większością substancji stosowanych w farmacji i kosmetyce. Nie zmienia bowiem ich konsystencji i zapachu.

Fenoksyetanol w kosmetykach chroni przez nadkażaniem kosmetyku podczas aplikowania na skórę palcem i wydłuża termin przydatności po otwarciu. Fenoksyetanol w antyseptykach stosowanych na rany zabija bakterie, by ratować zdrowie i życie chorego.

Przeprowadzone badania kliniczne i niekliniczne potwierdzają, że jeśli stężenie tej substancji w leku zawiera się w przedziale 1-2%, to jest to bezpieczne. Działanie lecznicze fenoksyetanolu stosowanego miejscowo jest więc potwierdzone naukowo.